Golden Plumb

Architecture Awards

“Mimarlık Teşvik” Ödülü, bu sene ilk defa YAPI KATALOĞU MİMARLIK ÖDÜLLERİ kapsamında, Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren belirli sayıda mimarlık ofisinin özel olarak davet edilmesiyle düzenlenecek mimari yarışma organizasyonudur.

 

YAPI KATALOĞU Mimarlık Ödülleri yarışma moderatörlüğünün belirleyeceği, mesleki yetkinliğe ulaşmaya ve ortaya koydukları projelerle sektörde kendini göstermeye başlamış mimarlık ofisleri bu yarışmaya davet usulüyle katılım gösterecek ve yarışacak.

“Mimarlık Teşvik” Ödülü 2021’nin teması “Yeniden Kullanım” olarak belirlenmiştir.

 

Mimarlıkta; yeni tasarım trendleri, mekan kullanımları, fonksiyon şemaları, malzeme seçimleri vb. her türlü öge günümüzde yeniden yorumlanmak üzere mimarların ve tasarımcıların eskiz defterlerinde yer buluyor.

 

Son yıllarda birçok mimarın paftasında yer bulan “Yeniden Kullanım” konusu “Mimarlık Teşvik” Ödülü ile tekrardan gündeme geliyor. Yeniden Kullanım ve Yeniden İşlevlendirme kavramları değişmeye yüz tutan hayat alışkanlıkları ile belki de yepyeni bir üslupla dönemin gerekliliklerine entegre olarak var olması gereken yeni mimari sorunsallar haline geliyor.